Stavba kachlových kamen sporáky, pece
Stavba krbů kachlové, pískovcové
KASCHÜTZ obchodní zastoupení

Izolace Silca, kamnářské malty, omítky, lepidla

Než se začneme věnovat samotným deskám SILCA 250 KM je potřeba upozornit na kompletní řadu výrobků k těmto izolačním deskám ( kamnářské potřeby SIKATERM) v podobě kamnářských omítek, lepidel, perlinky Silcatex apod. Pouze tyto produkty jsou stavěny na specifické podmínky v kamnářském odvětví, jako jsou vysoké změny teplot a pod. Tyto a spoustu dalších vlivů Vám při použití standardních stavebních materiálů zapříčiní porušování struktury omítky, různé zápachy v interiéru, sprašování, nebo uvolňování rakovinotvorných látek. V žádném případě není vhodný pro obestavbu krbu kolem a nad krbovou vložkou samotný Ytong, Hebel, sádrokarton, to ani protipožární a jiné podobné materiály. Firmy, které provádějí stavbu  tímto způsobem, vystavují sebe i Vás vážným rizikům. Sami zastáváme názor, že stavba krbů a jiných podobných zařízení náleží pouze profesionálům.

Produkty Silca, Sikaterm - Produkty Silca, Sikaterm

Izolační desky Silca 250KM

Deska Silca 250km - Deska Silca 250km

Silca 250 KM se v současné době stává na českém trhu nejprodávanější stavebně izolační materiál pro stavbu krbů a kachlových kamen. K tomu přispívá hned několik velmi důležitých faktorů. Má perfektní tepelně-izolační vlastnosti. Je velmi pevná, disponuje nízkou prašností a je samonosná. Slouží jako předezdívka a tepelná izolace v jednom stavebním materiálu, což její využití značně rozšiřuje. Oproti jiným kalcium silikátovým deskám má vždy lepší vlastnosti pevnostní, nebo izolační. Je vyráběna podle nejnovějších norem ( DIN 18895, EN ISO 9001 : 2000 ).
Samozřejmostí je certifikace pro ČR.

 

Práci a manipulaci z deskami zvládne opravdu každý. Jsou velmi pevné, lehké a dají se jednoduše zpracovávat ručními nástroji na dřevo či sádrokarton. Ruční pilkou, brusnou mřížkou na sádrokarton atd. Desky se dají díky zmíněné pevnosti velmi kvalitně sešroubovat pomocí samořezných vrutů do dřeva, nebo sádrokarton. Můžete z desek postavit celý krb, horní nástavbu ( sopuch ), odizolovat stěnu u dřevostavby , postavit příčku pro oddělení krbových kamen od interiéru, odizolovat stěnu za krbovými kamny, odizolovat komín, stavět niku, použít při stavbě kachlových kamen, nebo deskami Silca zastavět krbovou vložku přímo do stěny. Možností využití díky vlastnostem a kvalitě je opravdu mnoho. Na zadní stěnu a svlaky navíc spotřebujete všechny nařezané zbytky

Deska Silca 250km - Deska Silca 250km

Desky jsou klasifikovány jako fyziologicky a ekologicky nezávadný stavební prvek. Platí pro ně bezproblémová likvidace jako u stavebního materiálu. Jsou nehořlavé podle normy DIN 4102 –A1. Díky nevelké tloušťce materiálu spotřebujete velmi malé množství prostoru.

Rozměr desek: 1000 / 625 mm
Tlouštky desek: 25mm, 30mm, 40mm, 50mm

 

 

 

 

Kamnářské materiály Sikaterm

Lepidlo Sikaterm na desky Silca

Sikaterm lepidlo - Sikaterm lepidlo

SIKATERM je velmi kvalitní univerzální lepidlo. Používá se na lepení desek SILCA 250 KM. Dále s ním můžete bez obav lepit veškeré liaporové a brulaporové tvarovky, šamoty a další veškeré zdivo. Lepidlo má odolnost do 1260°C, můžete s ním tedy lepit i v případě, že lepidlo bude v přímém kontaktu s ohněm. Tedy na opravu prasklých šamotů atd.Správná konzistence je namíchaná již při výrobě. Po otevření se tedy můžete začít věnovat rovnou lepení.
Je k dostání ve dvou variantách : 1kg, 6kg

Penetrace Silcacon

Silcacon - Silcacon

Základní penetrační nátěr slouží k povrchové úpravě křemičitano-vápenatých tepelněizolačníchdesek pro stavbu krbových a kachlových kamen SILCA 250KM před omítáním nebo před nanášením kamnářských materiálů SIKATERM.

Tento hloubkový základní penetrační nátěr využívá kapilární aktivity dovnitř kalciumsilikátových desek SILCA 250KM, při čemž je povrch desek lehce zpevněn.

SILCACON základní penetrační nátěr se ředí s čistou vodou v poměru 1:2 / 1:3 a může se nanášet štětcem, válečkem nebo stříkačkou. Po ošetření nátěrem SILCACON je povrch namodralý, takže je viditelný. S následujícími pracemi se může začít až po uschnutí. Musí být zajištěno dostatečné větrání pracoviště. Čištění pracovních nástrojů je možné před uschnutím penetrace vodou.

SILCACON základní penetrační nátěr je vodová disperze bez rozpouštědel na bázi čistého akrylátu, je difuzněotevřená a odolná proti alkáliím-louhům a určena k přípravě desek SILCA 250KM k pozdějšímu nanášení omítky a štuku.

Díky těmto vlastnostem je nanášení povrchové úpravy na desky SILCA 250 KM daleko snažší. Na rozdíl od jiných penetrací nedochází k chemickým zápachům při pozdějším topení v krbu, nebo kachlových kamnech.

Kamnářská perlinka SIKAterm

Kamnářská perlinka Sikaterm - Kamnářská perlinka Sikaterm

Kamnářská perlinka SIKATERM (do 550 °C)

Rozměr role: 50x1m

Síťová tkanina SIKATERM má oproti klasické stavební perlince hned několik předností, které jí dovolí použití v tak specifickém oboru, jako je KAMNÁŘSTVÍ. Prvotním předpokladem je tepelná odolnost do 550°C. Její speciální povrchová úprava dále zajistí přetrvání tkaniny v kamnářských materiálech (maltách a omítkách). Tyto materiály jsou vyrobeny ze specifických příměsí, ve kterých se standartní síťoviny rozpadají a postupně vymizejí. Do dvou let pak dochází k jejich rozložení a postupnému praskání povrchové úpravy.

Použitím Kamnářské perlinky SIKATERM odstraníte tyto rizika.

Kamnářská malta univerzální

Univerzální malta - Univerzální malta

Tato malta je určena pro lepení materiálů v místech s nároky na odolnost vůči vyšším teplotám.  Dále je vhodná pro místa, kde je třeba delší doba zpracovatelnosti.  Ta je nastavena na 90 minut. Může se však lišit dle klimatických podmínek v místě stavby, množství a teplotě vody použité k rozmíchání. Kamnářská univerzální malta se používá na zdění (upevňování) kachlí, šamotových desek, plátů a jako nosná vrstva pro kamnářskou perlinku (SILCATEX-SE) před finální úpravou pomocí ušlechtilé omítky.

Další možnosti použití:

 • vhodná pro akumulační vyzdívky
 • výplň hluchých míst šamotových vyzdívek
 • opravy hrubších nerovností povrchu
 • spojovací materiál pro vytváření prefabrikovaných bloků z kachlí, šamotových prvků
 • vytváření samonosných dílců

 

Spotřeba :

Kamnářská malta univerzlní  (použití při nosné vrstvě pro perlinku)

 • při vrstvě omítky 1mm spotřeba 1,6kg/m2
 • při vrstvě omítky 2mm spotřeba 3,2kg/m2

Kamnářská malta rychletuhnoucí

Rychletuhnoucí malta - Rychletuhnoucí malta

Tato malta je také určena pro lepení materiálů v místech s nároky na odolnost vůči vyšším teplotám. Používá se naopak v případě, kdy potřebujete co nejrychlejší dobu zatuhnutí. Kamnářská malta rychletuhnoucí se používá na zdění (upevňování) kachlí, šamotových desek a plátů.
Doba zpracovatelnosti je nastavena na 10 - 15 minut. Může se však lišit dle klimatických podmínek v místě stavby, množství a teplotě vody použité k rozmíchání. Tím dosáhnete během stavby velké úspoře času a zachování nejvyšší kvality provedené práce.

Další možnosti použití:

 • vhodná pro akumulační vyzdívky
 • výplň hluchých míst šamotových vyzdívek
 • opravy hrubších nerovností povrchu
 • spojovací materiál pro vytváření prefabrikovaných bloků z kachlí, šamotových prvků
 • vytváření samonosných dílců

Kamnářská omítka modelovací jemná

Modelovací omítka - Modelovací omítka

Jemná modelovací omítka se zrnem do 1mm se používá jako krycí tažená omítka speciálně pro kamnářské práce. Je kladen velký důraz na vysokou pevnost a přídržnost k podkladu se zvýšenou odolností na střídání teplot.

Doba zpracovatelnosti omítky je nastavena na 30 min. Může se lišit v závislosti na klimatických podmínkách v místě stavby, převážně je však omítka po 50 minutách zatuhlá.

Další možnosti použití:

 • vyrovnávání ploch
 • krycí hlazená omítka
 • poslední vrstva omítaných akumulačních kamen vytváření různých dekorativních povrchů (hladké, štukové)
 • může se nanášet po silných vrstvách do tloušťky 50cm
 • modelovací hmota pro modelování říms

Kamnářská omítka hrubá

Omítka hrubá - Omítka hrubá

Kamnářská omítka se zrnem do 3mm je určena pro vytváření strukturovaných omítek rýhováním speciálně pro kamnářské práce. Také je kladen velký důraz na vysokou pevnost a přídržnost k podkladu se zvýšenou odolností na střídání teplot.
Doba zpracovatelnosti omítky je nastavena na 30 minut. Může se lišit v závislosti na klimatických podmínkách v místě stavby, převážně je však po 50-ti minutách omítka zatuhlá.

Další možnosti použití:

 • vyrovnávání ploch
 • krycí omítka s rýhovanou strukturou
 • poslední vrstva omítaných akumulačních kamen

Izolační vata SilcaWool

Silcawool - Silcawool

Do 1050 °C Vám pomůže odizolovat těžko dostupná místa, kde se nedá použít deska

 

 

 

 

 

Máte-li zájem o kamnářské výrobky zavolejte nám nebo pošlete dotaz

kontaktní formulář

www.silca.cz