Stavba kachlových kamen sporáky, pece
Stavba krbů kachlové, pískovcové
KASCHÜTZ obchodní zastoupení

Krby

Krby

Otevřený krb - Otevřený krb

Krby

Hlavní funkcí krbu je začlenění ohně do interiéru.

Nedílnou částí krbu je ohniště a odkouření.

Hlavní rozdělení krbu je: Krby otevřené mají velmi malou účinnost okolo 10-15%.

Krby s krbovou vložkou účinnost je kolem 40-80%

 

Tepelná energie muže být předávána do prostoru trojím způsobem, zářením, konvekcí, ohřívání vody nebo jiného média. Můžou se i kombinovat.

Teplovzdušná konvekce je otevřený teplovzdušný systém, velmi rychlý a pohotový způsob dodávání tepelné energie do místnosti. Princip tohoto vytápění je v tom, že studený vzduch vstupuje nasávací mřížkou do prostoru krbu a projde kolem rozpálené krbové vložky, kde se ohřeje a výdechovými mřížkami proudí do místnosti.  (Může také být motorem proháněn teplovzdušnými rozvody i do vzdálených místností v domě). Z důvodu relativně malé hmotnosti a náročnosti na stavbu je to jeden z levnějších způsobů vytápění.

Musíme si ale uvědomit, že vzduch, který neustále proudí vytápěnými prostory, má až desetistupňové rozdíly teploty u podlahy a u stropu. Horní polovina těla je tak vystavována teplotám vyšším, kdežto dolní polovina těla naopak teplotám nižším než je obvyklé. Lidský mozek v tomto prostředí dostává dvojí informace o teplotě. Neví, zda má tělo ochlazovat nebo ohřívat. Proto osoby obývající tyto prostory začnou být po čase náchylné na dýchací problémy.

Vzduch se kolem rozpálené vložky nadměrně přesouší a vzdušná cirkulace zvyšuje prašnost. Do prostoru krbu spolu se vzduchem proudí i prach, plasty, vlasy a jiné mikročástice. Ty se na rozpálené krbové vložce přepálí a spaliny jsou vraceny zpět do místonsti.

Proto doporučujeme tento způsob vytápění používat výhradně  pro příležitostné vytápění, nebo do objektů obývaných přechodně.